Zakwas kukurydziany, ryżowy lub mieszany - bezglutenowyZdziwiłam się, jak łatwo robi się również zakwas bezglutenowy. Zarówno ryżowy, jak i kukurydziany. Czasem z braku mąki kukurydzianej dokarmiam zakwas mąką ryżową i odwrotnie. Pracuje bardzo dobrze. Mam nadzieję, że niedługo pokażę chleby i bułki na tych zakwasach. Lubię zjeść kromkę żytniego chleba, ale na zakwasie zrobionym z mąki kukurydzianej. Jest przyjemnie żółty i pięknie pachnie… Ale nie dlatego zaczęłam eksperymentować z zakwasami zrobionymi z mąk naturalnie bezglutenowych.
Co mają począć ludzie na diecie bezglutenowej? Czy muszą być skazani na gotowe, mocno przetworzone produkty? Oni też mogą mieć swój zakwas i robić własne chlebki i żur na nim. A przede wszystkim, mogą dokonać wyboru, jak chcą jeść. Bo zakwas bez glutenu da się wyprodukować i nie jest to tak problematyczne, jak może się wydawać. 
Wskazówka: dokarmiany zakwas bezglutenowy pracuje nieco inaczej niż zakwasy z mąk glutenowych, tzn. nie martwcie się, jeżeli bąbelki nie będą widoczne tak szybko jak przy innych zakwasach i będą inaczej wyglądały. Mnie zawsze pokazywał się jeden albo dwa większe pęcherzyki (co widać na zdjęciach). Najważniejszy jest zdrowy, kwaśny zapach.

Zakwas kukurydziany, ryżowy lub mieszany - bezglutenowy

Składniki
 • 50 g mąki kukurydzianej lub ryżowej, mogą być obie
 • 50 ml wody
 • naczynie szklane lub kamionkowe o pojemności około 1 litra (słoik, gliniany garnek)
1 dzień
Wieczorem mieszamy mąkę z wodą i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Możemy przykryć słoik gazą lub lnianą ściereczką.
2 dzień
Rano dodajemy do zakwasu znowu 50 ml wody oraz 50 g mąki
i dokładnie mieszamy. Wieczorem powtarzamy tę czynność.
3 dzień
Rano dodajemy do zakwasu znowu 50 ml wody oraz 50 g mąki
i dokładnie mieszamy. Wieczorem powtarzamy tę czynność. Zakwas powinien już kwaśno pachnieć, a na powierzchni powinny pokazać się bąbelki powietrza, nieco inne niż przy zakwasach glutenowych. 
4 dzień
Rano dodajemy do zakwasu 50 ml wody i 50 g mąki. Wieczorem postępujemy tak samo.
5 dzień
Rano dodajemy do zakwasu 50 ml wody i 50 g mąki. Zakwas powinien być już gotowy do pieczenia.
Zakwas kukurydziany
Zalecenia dotyczące pieczenia na tych zakwasach są takie same, jak przy pieczeniu na zakwasie żytnim. W taki sam sposób je również dokarmiamy i dozujemy do wypieków.
Powodzenia!

Komentarze

 1. A co z pozostałą częścią zakwasu?

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z pozostałą częścią zakwasu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakwas, którego nie użyliśmy do pieczenia, dokarmiamy mąką i wodą w podobnej proporcji jak to było przy tworzeniu pierwszego zakwasu, czyli 50 ml wody na 50 g mąki. Ja robię to "na oko". Ważne żeby zakwas miał konsystencję bardzo gęstej śmietany (w przypadku zakwasów bezglutenowych, bo nadmiar wody zbiera się na powierzchni i utrudnia fermentację). Taki dokarmiony zakwas zostawiamy na około 12 godzin i potem chowamy do lodówki, jeżeli nie zamierzamy w danym momencie na nim piec. Około 12 godzin przed pieczeniem zakwas wyjmujemy z lodówki i znowu dokarmiamy wg powyższego sposobu. Aby zakwas przechowywany w lodówce nam nie spleśniał, warto go dokarmiać 2 razy w tygodniu, nawet jeśli nie będziemy niczego piekli. Po każdym dokarmieniu zakwas powinien pozostać w temperaturze pokojowej przynajmniej kilka godzin i dopiero jak popracuje chowamy go do lodówki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na jaglanej nie testowałam, niestety. Próbowałam z gryczaną i mąką z komosy ryżowej, jednak zapach bardzo przeszkadzał domownikom, zwłaszcza zakwasu gryczanego. Myślę, że spokojnie się uda na jaglanej.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po drugim dniu stwierdziłam, że zakwas jest bardzo gęsty, jak plastelina. Tak powinno być?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz