Ocet jabłkowy

Kto nie słyszał o zaletach octu jabłkowego? Jest dodatkiem do napojów oczyszczających i odkwaszających organizm, wspomaga metabolizm i proces odchudzania. Jest także pomocnym lekiem, oczywiście w rozcieńczeniu, przy uporczywych atakach kaszlu. Używając go z umiarem, możemy poprawić poziom swojej witalności i odciążyć nieco przewód pokarmowy. Jego zrobienie to przysłowiowa "bułka z masłem", bo fermentuje sam. Musimy jedynie stworzyć mu odpowiednie warunki.

Ocet jabłkowy
Składniki
  • 2,5 litra letniej wody przegotowanej
  • 4-5 jabłek pokrojonych w kostkę wraz ze skórką i gniazdami nasiennymi
  • 8 łyżek nierafinowanego cukru
  • duże szklane lub kamionkowe naczynie, kawałek płótna lub gazy
Przygotowanie
Przygotować duży słój szklany lub naczynie kamionkowe, włożyć do niego pokrojone jabłka i zalać wodą wymieszaną z cukrem. Przykryć kawałkiem gazy, żeby uniknąć ataku muszek owocówek. Pozostawić tak naczynie w spokoju na tydzień. Jabłka powinny opaść na dno naczynia.
Po tym czasie sprawdzamy poziom fermentacji. Jeśli ocet zyskał już smak kwaśny i właściwą moc, możemy go odcedzić i przelać do butelek, zakorkować i przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli jeszcze nie sfermentował, niech popracuje dodatkowo przez 2-3 doby.

A to moja ukochana butelka na ocet zdobyta na Pchlim Targu

Uwaga: im więcej cukru dodajemy na początku fermentacji, tym ocet ma potem mocniejszy smak. Nie powinniśmy jednak przekraczać 3 łyżek cukru na litr wody.

Komentarze