Banalna surówka? Ależ tak. Solidna porcja witamin ze smaczną oliwą jest zawsze znakomitym pomysłem. Bardzo dobra do zjedzenia także jako samodzielny posiłek z grzanką z ciemnego pieczywa. Poza tym pasuje do każdego drugiego dania, nie podcieka tak łatwo płynem, jak surówki na bazie pomidorów czy sałaty, ponieważ jej składniki nie zawierają zbyt dużo wody. Dzięki temu jest dodatkiem, który można zabrać do pracy i nadal będzie dobrze wyglądać. Składniki są też dostępne
w sezonie zimowym i nie są przesadnie drogie.
Kapustę pekińską najlepiej wybrać miękką i małą, wtedy całość można wykorzystać jako bazę surówkową. Ja ostatnio nie mam szczęścia i w sklepach trafiam na prawdziwe kapuściane baryłki, więc grube części wykorzystuję jako jeden ze składników do przygotowania wywaru na zupę, a 3/4 szatkuję na surówkę.
Lubią ją dzieci, nie jest mdła, bo smak zaostrza por, ale jednocześnie delikatna, bo sama kapusta jest miękka, a marchew starta na drobnych oczkach tarki. Czasami dodaję do niej jabłko: szarą renetę albo jonagold, co oczywiście jeszcze wzbogaca jej smak, ale bez jabłka smakuje mi najbardziej.
Z dużej główki kapusty pekińskiej wychodzą dwie miski obiadowej surówki, podaję więc składniki na ilość, którą sama robię w domu. Przygotowuję właśnie takie dwie miski i następnego dnia zjadamy drugą w porze drugiego śniadania albo kolację z grzankami z pieczywa albo tostem razowym.
Składniki (na 2 miski surówki)
- 1 duża kapusta pekińska lub 2 małe (około 2 kg)
- 2 średnie marchewki (320 - 350 g ze skórką)
- 1 duży por bez liści (około 180 g po oczyszczeniu)
- opcjonalnie: 1-2 jabłka starte na tarce o grubych oczkach
- 4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
- 4 łyżki wody
- 3 łyżeczki octu balsamicznego
- 1 łyżeczka miodu
- 1,5 łyżeczki musztardy
- przyprawy: 1 łyżka bazylii, 0,5 łyżeczki oregano, 1, 5 łyżeczki granulowanego czosnku (u mnie czosnek granulowany od ryneczekprzypraw.pl), 1 łyżka czosnku niedźwiedziego, sól
Warzywa umyć. Kapustę oczyścić z większych i uszkodzonych liści, osuszyć ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Poszatkować ręcznie, na ręcznej szatkownicy albo w robocie kuchennym.
Marchew obrać i zetrzeć na tarce o średnich oczkach (zdjęcie). Pora przekroić wzdłuż na pół i pokroić w cieniutkie pół krążki. Do dużej miski włożyć kapustę, marchew i posiekanego pora i wymieszać. Bardzo dobrze wymieszać. W miseczce lub szklance wymieszać wszystkie składniki sosu i mieszać, aż składniki się połączą. Wlać sos do miski z kapustą i jeszcze raz dobrze wymieszać. Sprawdzić smak, czasem trzeba dosolić. Zostawić na kilkanaście minut do przegryzienia. Przed podaniem posypać odrobiną suszonego czosnku niedźwiedziego, ewentualnie świeżym koperkiem.
Komentarze
Prześlij komentarz